צרידות

מהי צרידות?

כל שינוי שהוא בקול בהשוואה לקול הרגיל  – החל בחיספוס, שינוי במנעד הצלילים של הקול, החלשות של הקול (יכול להגיע עד כדי איבוד קול מוחלט), “שבירה” של הקול וכלה בהתעייפות הקול בעת מאמץ קולי (דיבור, שירה).

מה גורם לצרידות?

ניתן לחלק את גורמי הצרידות למספר גורמים עיקריים:

  1. גידולים שפירים של מיתרי הקול
  2. גידולים ממאירים של מיתרי הקול
  3. שיתוק או חולשה של מיתר קול
  4. רפלוקס קיבתי – וישטי – גרוני
  5. שימוש מרובה ולקוי במיתרי הקול (abuse)
  6. מאמץ קולי בעת שירה – “הקול המקצועי”
  7. דלקת ויראלית במיתרי הקול

מתי כדאי לפנות לבדיקת מיתרי הקול?

כאשר הצרידות נמשכת לעל לשבועיים משמעו שאין המדובר במחלה ויראלית בת חלוף. מומלץ להקדים ולהיבדק אם ישנם גורמי סיכון לסרטן הגרון (עישון, שתיית אלכוהול) וכן כאשר ישנו שימוש מרובה ומאמץ בקול מדי יום – מורים, מוכרנים, מרצים וכן זמרים ושחקנים.

כיצד נעשה בירור לצרידות?

בהגעה למרפאה ייערך קודם ראיון רפואי שבו תישאלו על מחלות הרקע, גורמי סיכון לצרידות ומידת המאמץ הקולי הנדרש מכם. תישאלו על משך הצרידות, אופי הצרידות ותלונות שנלוות לצרידות (קושי בבליעה, צרבת, שיעול וקושי בנשימה).

לאחר מכן תיבדקו בבדיקת אא”ג עם התמקדות על הגרון. באמצעות סיב אופטי יודגמו הגרון ומיתרי הקול. זוהי בדיקה קלה וקצרה שמאפשרת בחינה מדוייקת של הגורם לצרידות, ועל פיה יוחלט על המשך בירור או טיפול.

בהתאם לתוצאות הראיון והבדיקה יוחלט האם יש מקום להדמיה נוספת – אולטרא-סאונד (US), טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או MRI.

בסיכון הממצאים הנ”ל יוצגו בפניכם תוצאות הבירור והאפשרויות הטיפוליות.

טיפולים לצרידות

בראש ובראשונה – הפסקת גורמי סיכון לסרטן של הגרון – עישון וצריכת אלכוהול.

לגידולים שפירים של הגרון יוצע לרוב טיפול ניתוחי לכריתה מלאה של הממצא.

במקרה של ממצא החשוד לממאירות הניתוח יהיה בשלב הראשון לשם ביופסיה ואבחנה. בשלב השני  – במידה ומדובר בגידול סרטני – אפשרויות הטיפול ייגזרו מתוך הממצאים, גודל הגידול ומידת התפשטותו.

במקרה של שיתוק או חולשה של מיתרי הקול – בהתאם לחומרת הצרידות, ממצאי הבדיקה ומצבו הכללי של המטופל – ניתן להציע הזרקת חומרי מילוי למיתר שאינו זע לשיפור הקול והבליעה.

לרפלוקס קיבתי וישטי יוסבר על אורח חיים מונע רפלוקס, לתקופה מוגבלת יומלץ לרוב גם על טיפול תרופתי להפחתת החומצה שעולה מן הקיבה עד לגרון.

במקרים בהם הצרידות נובעת משימוש לא תקין במיתרי הקול הטיפול לצרידות יעשה באמצעות תרגול של מיתרי הקול בהדרכה של קלינאית תקשורת לדיבור.

בדלקת ויראלית של מיתרי הקול אין אלא למעט בדיבור, להימנע מדיבור מאומץ ומלחישות ולהמתין בסבלנות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​